Konkurs Strojów Fanowskich

Słowo ’’cosplay’’ oznacza tymczasową transformację osoby, zwanej cosplayerem, w najczęściej fikcyjną postać (chociaż zdarzają się także cosplaye realnych osób żyjących współcześnie lub w przeszłości). Podczas zlotów fanów japońskiej popkultury cosplayerzy wcielają się głównie w postaci z anime, mang, oraz gier konsolowych i komputerowych. W celu uzyskania jak największego podobieństwa do wybranego pierwowzoru mogą zastosować bardzo bogaty wachlarz środków, poczynając od uszycia (lub skompletowania) odpowiedniego stroju, poprzez konstrukcję przypisanych danej postaci rekwizytów (np. broni, biżuterii, skrzydeł), adekwatną charakteryzację

(np. makijaż, użycie peruk i soczewek kontaktowych), na imitowaniu mimiki i zachowań postaci kończąc.

Konkurs Strojów Fanowskich, podczas którego uczestnicy Nejiro 9, staną ze sobą w szranki,  będzie nieco odmiennym wydarzeniem niż znane z innych konwentów konkursy Cosplay. Zmieni się bowiem forma występów oraz kryteria pod jakimi będą oceniane osoby prezentujące się na scenie.

Wszystkie występy powinny skupiać się przede wszystkim na prezentacji strojów, nie będzie możliwości wystawiania scenek, a wszelkie towarzyszące elementy choreografii takie jak np. układy taneczne nie zostaną ocenione. Jurorzy skupią się wyłącznie na jakości i szczegółowości wykonania poszczególnych strojów oraz stopniu w jakim odwzorowują one załączoną w formularzu grafikę, na której wzorował się wykonawca stroju.   

Mamy nadzieję że ten właśnie sposób uda nam się wyjść naprzeciw i pomóc się przełamać osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z cosplayem, a także nie skrzywdzić nikogo bardziej doświadczonego w tym ciężkim fachu.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w jednej z najpopularniejszych i najbardziej widowiskowych atrakcji na większości konwentów poświęconych japońskiej popkulturze.